Manjak radnog iskustva i nedostatak praktičnih vještina studenata za posljedicu ima slabu zapošljivost, a uzrokovano je nedostatkom materijalnih uvjeta za provedbu (oprema laboratorija, vježbaonica, simulacijskih kabineta, potrošni materijal i dr.), nedovoljnim doticajem s stvarnim okruženjem poslovnog sektora.
Uočene su nedostatne kompetencije nastavnog i nenastavnog osoblja za razvoj modela učenja kroz rad, za praktičan rad te integriranje većeg obujma stručnih primjera u obrazovni proces.
Kao dodatan problem pokazalo se nepostojanje jasnih smjernica poslodavcima za povećanje kvalitete izvedbe stručne prakse, nedovoljan broj kompetentnih mentora zainteresiranih za rad sa studentima u poduzećima.
Trenutni je udio stručne prakse u razini nacionalnog prosjeka do 50%, a realizacijom projekta taj se udio povećava za 20%.
Realizacijom projekta riješit će se problem nedostatne kvalitete stručne prakse i drugih oblika učenja kroz rad u studijskim programima Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli te će se omogućiti poboljšanje njihove relevantnosti i učinkovitosti.
Nastavno i nenastavno osoblje ojačat će svoje kompetencije za razvoj modela učenja kroz rad, povećat će se prepoznatljivost i važnost Centra za razvoj karijera, a nakon završetka projekta očekuje se povećanje zapošljivosti studenata radi stjecanja praktičnih vještina za rad.