U utorak, 2. lipnja 2020. godine, Sveučilište Jurja Dobrile održalo je početnu konferenciju projekta „Stručnom praksom do ranog razvoja karijere“ s početkom u 10 sati na Fakultetu ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.369.214,05 kuna, a financiran je iz sredstava Europske unije u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Razdoblje provedbe je od 9. ožujka 2020. do 9. ožujka 2022. godine.
Nositelj projekta „Stručnom praksom do ranog razvoja karijere“ je Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, a u implementaciju je uključeno 5 sastavnica: Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“, Filozofski fakultet u Puli, Fakultet za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, Fakultet informatike u Puli te Odjel za tehničke studije.
Konferenciji su prisustvovali članovi projektnog tima, odnosno djelatnici prijavitelja Sveučilišta Jurja Dobrila u Puli te predstavnici sastavnica uključenih u provedbu projekta. Kao članovi projektnog tima s Odjela za tehničke studije sudjeluju doc. dr. sc. Marko Kršulja i dr. sc. Karlo Griparić. Od strane Fakulteta informatike u Puli uključen je dr. sc. Nikola Tanković, dok će član radne skupine s Fakulteta ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" biti Tea Hasić, pred. Fakultet za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije predstavljat će Sandra Lorenzin, dipl. oec. Članovi projektnog tima u sklopu Filozofskog fakulteta su Dario Kukuljan, mag.educ.inf ispred preddiplomskog sveučilišnog studija Arheologije te izv. prof. dr. sc. Irena Srdanović, Naoyuki Matsuno, lekt. i asistentica Stefani Silli ispred preddiplomskog sveučilišnog studija Japanski jezik i kultura.
Konferenciju je otvorila voditeljica projekta dr. sc. Sanja Radolović, MBA koja je nakon pozdravnog govora istaknula kako je projekt razvoja stručne prakse savršena nadopuna projektu „Razvoj i unapređenje studijskih programa sukladno HKO-u na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli“ koji se od prošle godine također provodi na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli i koji je ukupne vrijednosti 3.892.627,50 kn, isto financiran iz Europskog socijalnog fonda, uz partnerstvo Opće bolnice Pula te Sveučilišta u Zadru. Pritom je podsjetila kako će se provedbom projekta HKO-a, od ožujka 2019. Do veljače 2022. godine, unaprijediti postojeći preddiplomski studijski program Sestrinstva te će se razviti i potpuno novi diplomski studij usklađen s postojećim standardima kvalifikacija, kao što će se i na Kulturi i turizmu razviti dva nova standarda zanimanja usklađena sa standardima kvalifikacija te opremiti kabinet vještina za Sestrinstvo.
I na projektu razvoja stručne prakse nastavlja se u tom smjeru, a sve s ciljem povezivanja studijskih programa i potreba poslodavaca te razvijanja standarda kvalifikacija s kompetencijama prilagođenim potrebama tržišta rada, čime će se potaknuti zapošljivost studenata te smanjiti broj odlazaka u inozemstvo.
U nastavku konferencije Radolović je naglasila kako je glavni cilj ovog projekta unaprjeđenje kvalitete stručne prakse te jačanje kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja kroz razvoj suradnje s poslodavcima, provedbu terenske stručne prakse, zajedničkih istraživačkih projekata studenata, mentora i nastavnika, uključivanje mentora poduzetnika u izvedbu studijskih programa te opremanje vježbaonica i simulaciju poslovnog okruženja. Uočeno je kako nedostatak stručne prakse nakon završetka studija izaziva nezadovoljstvo kod poslodavaca koji od studenata, osim teorijskog znanja, očekuju i vještine neophodne za brzo i učinkovito uključivanje u proces rada. Kako bi studenti stekli što raznovrsnije kompetencije za daljnji razvoj karijere, projektom će se uvesti diversificirana stručna praksa na spomenutim
sastavnicama, i to na preddiplomskim sveučilišnim studijima Ekonomije i Poslovne ekonomije, Informatike, Računarstva, Arheologije, Japanskog jezika i kulture, diplomskom studiju Kulture i turizma te preddiplomskom stručnom studiju Proizvodnog strojarstva.
Detaljno su predstavljene aktivnosti projekta po pojedinim sastavnicama. One obuhvaćaju nabavu potrebne računalne opreme za vježbaonice, softvera za simulacije poslovnog okruženja, osnivanje Praktikuma za prevođenje, podučavanje i analizu jezika na Odsjeku za azijske studije i Kreativno-interpretacijskog praktikuma u sklopu sveučilišnog diplomskog studija Kulture i turizma, zatim gostujuća predavanja, radionice, stručna usavršavanja studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja, terensku nastavu, organizaciju i provedbu stručne prakse u raznim gospodarskim subjektima iz javnog i privatnog sektora, izradu priručnika itd.
Predstavnicima sastavnica, koji su ujedno i članovi projektnog tima, objašnjen je detaljan proces implementacije projekta. U skladu s pravilima vidljivosti projekta izrađeni su i promotivni materijali kojima će se popratiti sve aktivnosti.
Očekivani rezultati projekta „Stručnom praksom do ranog razvoja karijere“ su:
· rješavanje problema nedostatne kvalitete stručne prakse i drugih oblika učenja kroz rad na studijskim programima Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, poboljšanje njihove relevantnosti i učinkovitosti,
· nastavno i nenastavno osoblje ojačat će svoje kompetencije za razvoj modela učenja kroz rad,
· povećat će se prepoznatljivost i važnost Centra za razvoj karijere te će se nadograditi postojeće softversko rješenje za praćenje i koordinaciju stručne prakse,
· povećanje zapošljivosti studenata radi stjecanja praktičnih vještina za rad.